HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άγγιξε τον θρίαμβο αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Τσιτσιπάς σέρβιρε πρώτος στον τελικό και παρότι ο Τζόκοβιτς έφτασε σε δύο μπρέικ πόιντ, ο Έλληνας κατέφερε να πάρει το γκέιμ με τρεις συνεχόμενους άσους στο τέλος του. Ο Σέρβος ισοφάρισε πολύ γρήγορα σε 1-1 με love service game, με τον Στέφανο να απαντάει αρκετά πιο εύκολα απ΄ότι στο πρώτο γκέιμ για το 2-1. Με νέο love service game ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε σε 2-2, για να υπερασπιστεί ξανά το σερβίς του ο Τσιτσιπάς και να κάνει το 3-2, πριν γίνει το 3-3 έπειτα από το 3/3 σε love service games του Σέρβου. Με εξαιρετική απόδοση από τον Στέφανο στο έβδομο γκέιμ έγινε το 4-3 υπέρ του, αλλά στη συνέχεια ήρθε η ισοφάριση σε 4-4, παρότι ο Έλληνας τενίστας κέρδισε τους δύο πρώτους πόντους του σε service game του αντιπάλου του. Με love service game ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 5-4 και στο επόμενο γκέιμ έχασε μπρέικ πόιντ και την ευκαιρία να τελειώσει το πρώτο σετ, με τον Τζόκοβιτς να ισοφαρίζει τελικά σε 5-5. Το πρώτο μπρέικ στον τελικό το έκανε αμέσως μετά ο Σέρβος για το 6-5 υπέρ του, αλλά ο Στέφανος έδειξε τεράστια ψυχραμία και έμεινε «ζωντανός» στο σετ, αφού απάντησε με δικό του μπρέικ για το 6-6. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν τελικά αυτός που πήρε το πρώτο σετ (1-0) επικρατώντας στο αγχωτικό τάι μπρέικ, «σβήνοντας» μάλιστα σετ πόιντ του Τζόκοβιτς.

Ο Στέφανος ξεκίνησε ιδανικά και το δεύτερο σετ, αφού έκανε το μπρέικ με το… καλησπέρα για το 1-0. Οι δύο αντίπαλοι υπερασπίστηκαν στη συνέχεια με άνεση το σερβίς τους για το 3-1 υπέρ του Τσιτσιπά, ενώ με δύο συνεχόμενα love service games εκατέρωθεν έγινε το 4-2. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε καθοριστικό δεύτερο μπρέικ στο σετ για το 5-2 και στη συνέχεια υπερασπίστηκε το σερβίς του για να τελειώσει το δεύτερο σετ σε μόλις 31 λεπτά έναντι των 68 λεπτών του πρώτου.

Ο Τζόκοβιτς σέρβιρε πρώτος στο τρίτο σετ και ήξερε πως έπρεπε να τα δώσει όλα για να μείνει εντός τελικού. Οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους εύκολα μέχρι το 2-1 υπέρ του Σέρβου. Στο απίθανο σε εξέλιξη τέταρτο γκέιμ, που διήρκεσε 12 λεπτά, ο Σέρβος κατάφερε να κάνει το μπρέικ έπειτα από 5 μπρέικ πόιντς, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο 4-1. Ο Στέφανος σέρβιρε για να μειώσει σε 4-2 και το Νο.1 στον κόσμο απάντησε με το δικό του service game για το 5-2. Ο Τσιτσιπάς γύρισε με εντυπωσιακό τένις από το 30-0 στο επόμενο γκέιμ για να μειώσει σε 5-3 και να παραμείνει στη διεκδίκηση του σετ, όμως ο Τζόκοβιτς πήρε το service game του και κέρδισε το σετ σε 53′, μειώνοντας σε 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Σέρβος ξεκίνησε όπως ο Στέφανος στο δεύτερο, δηλαδή με μπρέικ για το 1-0. Πολύ γρήγορα έκανε και το 2-0. Έπειτα από μεγάλη μάχη στο επόμενο γκέιμ, ο Τζόκοβιτς έκανε νέο μπρέικ για το 3-0 και έχοντας αποκτήσει ψυχολογία και ρυθμό έκανε και το 4-0 με love service game. Με τον ίδιο τρόπο εκατέρωθεν έγινε το 5-1, πριν μειώσει σε 5-2 ο Τσιτσιπάς στο service game του. Ο Τζόκοβιτς τελείωσε στο επόμενο γκέιμ το σετ, κάνοντας το 6-2 σε 34′ και ισοφάρισε σε 2-2. Στο πρώτο γκέιμ του 5ου και τελευταίου σετ, ο Στέφανος κατάφερε αγχωτικά να υπερασπιστεί το σερβίς του, αφού έσβησε μπρέικ πόιντ του Τζόκοβιτς, και να κάνει το 1-0. Ο Σέρβος ισοφάρισε σε 1-1 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 2-1 κάνοντας το μπρέικ. Με love service game έφτασε στο 3-1 μπαίνοντας σε ρόλο απόλυτου φαβορί, με τον Στέφανο να μειώνει σε 3-2 και να παραμένει εντός διεκδίκησης του τίτλου.

Ο Τζόκοβιτς υπερασπίστηκε το σερβίς του για το 4-2, αλλά ο Στέφανος επέστρεψε από το εις βάρος του 40-14 στο service game του και διατήρησε τις ελπίδες του κάνοντας το 4-3. To love game service του Σέρβου έγραψε το 5-3, αλλά ο Τσιτσιπάς βάζοντας όλες του τις δυνάμεις μείωσε σε 5-4.